Getir Almanya’dan çekiliyor

Sercan ÇELİKBAŞ

Türk hızlı teslimat hizmeti Getir, birçok ülkeden çekilmeye hazırlanıyor. Getir’in Almanya için son çekilme tarihi 15 Mayıs 2024 olacağı iddia edildi. Getir, Almanya’dan çıktıktan sonra ana pazarı olan Türkiye’deki dağıtım operasyonlarına odaklanacak.

Almanya’daki bin 800 çalışanın bir kısmı bu hafta başında işten çıkarıldı. Depoların kalan üç hafta boyunca kademeli olarak kapatılacağı açıklandı.

Bu durum sadece Getir’i değil 2022’de satın aldığı diğer şirket Gorillas’ın da operasyonlarını durduracağını gösteriyor. Üstelik çekilme Büyük Britanya ve Hollanda’da da yakın zamanda gerçekleşeceği ifade edildi. Teslimat hizmetinin yönetim ekibi bu adımı ayın başında tartıştı. Her iki ülkede de binlerce çalışan istihdam ediliyor.

Business Insider’ın edindiği bilgilere göre Getir’in merkezi yatırımcısı, Abu Dabi’deki egemen varlık fonu Mubadala, Getir’in fişini çekiyor.

Yatırımcı çevrelerine göre şirket tasfiye edilecek. Mayıs ayı ortasında Almanya dâhil olmak üzere Türkiye dışındaki tüm pazarlardan tamamen çekilmenin açıklanacağı söyleniyor.

Büyük hissedar Mubadala’nın, Getir’in Türk yönetiminden memnun olmadığı dile getiriliyor. Getir’in şu ana kadar 800 milyon dolar civarında gelir elde ettiği söyleniyor ancak sürdürülebilir bir iş modeli geliştirilemediği de ifade ediliyor. Almanya’da Gorillas’ın satın alınmasından sonra Türk yönetimi eski iki markayı tek marka haline getirmeyi başaramaması yatırımcı Mubadala’nın Türk yönetime karşı sabrının tüketmişe benziyor.
Getir, Aralık 2023’te ABD’nin Chicago ve Boston şehirlerinden gizlice çekildi. ABD’de kalan tek lokasyon olan New York’un ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir